Historie Sushi

Sushi je tradičním, klasickým japonským jídlem s tisíciletou historií. První zprávy o jeho rozšíření pocházejí již ze 7. století, kdy byla v Asii vlivem buddhismu zakázána konzumace masa (na sushi se běžně užívají ryby). Během své dlouhé historie si každá část Japonska vytvořila místní speciality.

Za vznikem sushi (dnes název celého pokrmu, dříve jen vařené rýže) stojí přes tisíc let stará metoda kvašení, kterou v sedmém století využívali lidé v jižní Asii. Japonští kuchaři si poté osvojili podobný postup - do rýže balili nasolené rybí maso, které se tak mělo zakonzervovat. Původně ale nikdo samotnou rýži nejedl.

Sushi tak, jak je známe, se zrodilo až začátkem 19. století. Tehdy začal v Edu (Tokiu) mladý obchodník s rýží Hanaya Yohei s výrobou sushi tokijského stylu. Vymyslel nigiri, začal pracovat se syrovým masem. přišel s novými variacemi (například sushi z jiných mořských plodů), a v nadsázce řečeno, vymyslel první „sushi fast food". Poprvé se takto servírovalo v Tokiu jako rychlé občerstvení divákům divadelního představení. Podle něj totiž bylo nejdůležitější poskytnout zákazníkovi čerstvé a výborné jídlo rychle. Nešlo však pouze o gastronomickou novinku, v době bez chladniček i o chytrost. Na ulicích totiž kyselá rýže, wasabi a sojová omáčka zabraňovaly zkažení ryb. Sushi díky octu zůstalo čerstvé mnohem déle.

Ale trvalo ještě století, než si pokrm zamiloval celý svět jako jídlo moderního životního stylu, chutné a zdravé. Skutečný boom přišel až po druhé světové válce s rozvojem chladicí techniky. Z Japonska se v 70. letech sushi rozšířilo do Ameriky, Evropy a mnoha zemí světa.